Król Artur, Arthmael, Św. Armel, Arthwys – legendarny celtycki władca Brytów z przełomu V i VI wieku. Bohater licznych legend, dzieł literackich i filmów.W tekstach pisanych Artur pojawia się po raz pierwszy w Historia Brittonum kronikarza Nenniusa z IX w. Tak historyczność samej postaci jak i szczegóły biografii są przedmiotem sporu historyków.
Według legend arturiańskich Artur to syn Igerny i jej drugiego męża Uthera Pendragona oraz przyrodni brat Anny-Morgause, Elaine z Garlot i Morgan le Fay. Urodzony w Glamorgan, według najnowszych odkryć, dnia nowego roku, z czego można wnioskować, że był to 7 stycznia 482 roku.Został królem po wyjęciu wbitego w kamień i kowadło Miecza z Kamienia. Podczas pewnej bitwy ów miecz uległ złamaniu, więc Artur otrzymał od Pani Jeziora Nimue miecz Caliburn (Excalibur).

Sir Galahad – jeden z Rycerzy Okrągłego Stołu, nieślubny syn Lancelota, który spłodził go nieświadomie z Elaine z Corbenic – jedną z czarodziejek pilnujących świętego Graala myśląc, że to Ginewra. Jako najczystszy spośród rycerzy zdobył świętego Graala. Galahad był niezwyciężony w boju i pozostał jedynym rycerzem, który zdołał wysadzić z siodła Lancelota w bezpośrednim starciu. Według niektórych interpretacji jest rycerskim symbolem Jezusa.
Galahad jest jednym z najpopularniejszych rycerzy Okrągłego Stołu. Sławę swą zawdzięcza faktowi, że odnalazł kielich Chrystusowy – święty Graal. Galahad jest synem Lancelota, został spłodzony dzięki czarom dobrego maga Merlina, a bez nich Lancelot nigdy nie dojechałby do doliny, gdzie spotkał jedną z kapłanek Graala. Galahad był wychowywany przez kapłanki Graala i przez przeróżnych kapłanów. Znał Pismo Święte niemal na pamięć. Był szkolony również przez najlepszych rycerzy, więc sztuka walki nie była mu obca.

Sir Mordred – legendarny rycerz Okrągłego Stołu, jeden z bohaterów legend arturiańskich.
Był dzieckiem z kazirodczego związku króla Artura i jego przyrodniej siostry Morgany. We wcześniejszych źródłach był jednak synem innej przyrodniej siostry Artura – Anny-Morgause i jej męża króla Lota z Orkadów, bratem Sir Gawaina, Sir Agravaina, Sir Gaherisa i Sir Garetha. W jeszcze innych źródłach Mordred był uważany za brata króla Artura lub syna Nimue, czyli Pani Jeziora.
Słynął z ciętego języka i złośliwości. Gdy większość rycerzy Okrągłego Stołu udała się na poszukiwanie Graala, syn Artura zaczął spiskować przeciwko ojcu, aby przejąć władzę i poślubić Ginewrę. Jego postać zastąpiła tym samym postać Malaganta, który był głównym wrogiem Artura we wcześniejszych opowieściach.

Sir Tristan (łac./bretoński Drustanus, walijski Drystan), znany też jako Tristran, Tristram – główny bohater legendy "Tristan i Izolda". Według niektórych utworów na przykład Le Morte d'Arthur Thomasa Malory'go był on także jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu.
Był rycerzem króla Marka, władcy Kornwalii. Pochodził z Lonii. Jego matką była Blancheflor (lub też Isabelle), a ojcem Riwalen. Był siostrzeńcem lub w innych wersjach - bratankiem - króla Marka. Był też rycerzem Okrągłego Stołu, po zabiciu Morhołta (wuja Izoldy). Zobowiązał się przywieźć królowi Markowi jego wybrankę, irlandzką księżniczkę, Izoldę Jasnowłosą. Młodzi, nieświadomie wypiwszy napój miłosny w trakcie podróży morskiej do Kornwalii, nieszczęśliwie się w sobie zakochali.
Legenda opowiada o miłości Tristana do Izoldy Jasnowłosej, jego przygodach i cnotach. Tristan umarł w Bretanii, jako mąż Izoldy o Białych Dłoniach, ukochana umarła z rozpaczy po jego stracie. Kochankowie nie zdążyli pożegnać się przed śmiercią - Tristan zmarł, nim Izolda zdążyła dobić do brzegów Bretanii.
Własna strona www za darmo - sprawdź